Wzorzec rasy   O Rasie   Artykuły
  ESS w PolsceIdea na powstanie działu ESS w POLSCE narodziła się dzięki inspiracji Pana Kazimierza Wychowaniaka (hodowla Acceptarius) - znanego, długoletniego hodowcy psów rasy springer spaniel angielski. Poprzez jego zaangażowanie i pracę włożoną w gromadzenie materiałów o tych wspaniałych psach, wiele osób wkraczających w „świat" hodowli skorzystało (i nadal korzysta) z tej cennej wiedzy.

Historia rasy Springer Spaniel Angielski w Polsce ma swój początek w Poznaniu

W 1966 roku P. płk. Szymański z Poznania sprowadził do Polski pierwszą sukę tej rasy - ALMA z Veselicka, która została po raz pierwszy zaprezentowana na Międzynarodowej Wystawie Psów Rasowych w Poznaniu w dniu 1 października 1967 roku. Był to również początek hodowli "z Golęcina" oraz początek hodowli rasy springer spaniel angielski w Polsce.
Pierwszym reproduktorem, również importowanym z Czechosłowacji do hodowli "z Golęcina" był pies ALAN Zdobnicka Stran.
Pierwszy championat w rasie uzyskał pies ATOS z Uroczego Czaplinka, a znaczące sukcesy wystawowe odnosił w latach 1984-1992 Ch.CACIB BARON z Uroczego Czaplinka. Największe zasługi hodowlane należy przypisać niewątpliwie hodowli "z Golęcina" (suki: ALMA z Veselicka oraz FANCY vom Tachernsee) i reproduktorowi GREIF vom Tachernsee, który był ojcem wielu czołowych springer spanieli angielskich w Polsce.


Występujący pod koniec lat siedemdziesiątych brak dopływu świeżej krwi oraz silne zinbredowanie na linię "vom Tachernsee" zahamowało rozwój polskiej hodowli. Nowa krew angielska wprowadzona przez importowanego do hodowli "z Budowa", biało- czarnego psa DICK z Lovparku korzystnie wpłynęła na rozwój rasy. DICK z Lovparku był ojcem między innymi: Ch. BARON z Uroczego Czaplinka, Ch. Aki z Kogutkowa, Ch. Bajda Duch Wrzosowisk (hodowla "Draco").
Springer spaniele angielskie w Polsce wiele zawdzięczają miłośnikom tej rasy i hodowlom: "z Golęcina", "z Uroczego Czaplinka", "z Budowa", "Z Wesołego Klanu" "z Kniei Osuchowskiej", "z Młocińskiego Lasku", "Tomcio Paluch", "Kaczucha", oraz reproduktorom: Ch. ARGO Tomcio Paluch, Ch. Feniks Kaczucha, Ch. Argus z Hrabiny Ko-Ko.
Rozwój rasy w Polsce ilustruje poniższy schemat graficzny, który powinien ułatwić hodowcom przegląd rozwoju rasy.


Ogólny kryzys przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych spowodował spadek populacji rasy w Polsce, mimo tego, że w tym okresie importowano do kraju kilka pięknych springerów takich jak: IRYS z Lovparku (hodowla "z Budowa"), „Hazelwood EGOISTE" (import ze Szwecji) oraz ATOM II Mirspanu Cs (import z Czechosłowacji). Pierwszy w historii rasy w Polsce tytuł "Międzynarodowego Championa Piękności FCI" uzyskał w 2004 roku - ICh.Ch.Pl SUPER ATOM z Luwru .
Od tamtej pory z dużym poświęceniem niewielka grupa miłośników rasy poprzez krycia za granicą, import reproduktorów z Anglii oraz krycia reproduktorami angielskimi czasowo przebywającymi w Polsce wpłynęła na wzrost zainteresowania rasą springer spanieli angielskich w Polsce.
Należy w tym momencie podkreślić zasługi hodowli "Canella" (suki: ERATO Wodemka oraz Ch. SWISS MISS Canella) i reproduktorom: Hazelwood EGOISTE, ICh. Sieger`s MIDNIGHT SPECIAL oraz Ch. Feorlig SIMPLY SPACIAL importowanemu z Anglii. Ponadto hodowli "Acceptarius" (suka Ch. SARA z Luwru) i reproduktorom: Ch. Axel z Bachmatówki, Ch. Feorlig SIMPLY SPECIAL, ICh,Sh.Ch.Gb Penrioch PATTER MERCHANT.
Importy psów i suk po 2000 roku z hodowli czeskich, niemieckich, słowackich i szwedzkich, oraz krycia za granicą, bardzo dobrze rokują na rozkwit rasy w Polsce. Szczególne zasługi mają tu młode, mające już wspaniałe osiągnięcia wystawowe i łowieckie hodowle: "Avendensora", "Borysowy Cień", "Elegantis Venator", "Shalimar", "Tamaam" i "TiamanT".
12 października 2006 roku została zarejestrowana w Poznaniu nowa hodowla - "Dream Passion FCI", która ma szansę kontynuować piękne tradycje rasy rozpoczęte 40 lat temu przez hodowlę "z Golęcina".


Design by Paulina Przybysz Fryta Design